banner top
WM Hunting logo

Slovensko

Header image

Tipy pre vás

Lundehund Frido bude záchranár

Lundehund Frido bude záchranár

Zanietený kynológ Matej Šiška z Maduníc chová psa, ktorého plemeno by ste na Slovensku márne hľadali. Štvornohý chlpáč Frido je čistokrvný nórsky lundehund a v krajine jeho pôvodu ho považujú za národný poklad. Frido však na ozdobu slúžiť nebude, má sa z neho stať plnohodnotný štvornohý záchranár.

Cesta lundehunda na Slovensko

Frido je jeden z dvetisíc kusov štvornohých chlpáčov svojho plemena a priviesť ho na Slovensko nebolo podľa Mateja ani trochu jednoduché. Kým ho do vlastníctva získal, čakalo ho množstvo byrokratickej agendy. Najdôležitejšie ale bolo presvedčiť Nórov, že na Slovensku bude v dobrých rukách. „Východná Európa má u tamojších chovateľov zlú povesť. Považujú nás za pašerákov a množiteľov psov,“ vysvetlil nám Matej Šiška. 

Nakoniec sa mu to však podarilo a Frido je už niekoľko týždňov u svojho majiteľa v Maduniciach. Toto zatiaľ štvormesačné neposedné psíča sa však v budúcnosti má stať serióznym štvornohým záchranárom  určeným pre vyhľadávanie ľudí v závaloch po zemetraseniach či iných živelných pohromách.

Vďaka jedinečným kľúčnym kostiam dokáže nórsky lundehund labky rozpažiť obdobne ako človek.

Predurčujú ho k tomu i jeho telesné schopnosti. Nórsky lundehund je pôvodne lovecký pes a dorastá do výšky okolo 35 centimetrov. Nóri ho využívali na lovenie aliek - drobných vtákov, ktoré hniezdia na morských útesoch. Na každej labke má šesť prstov, hlavu dokáže zakloniť až na chrbát. Navyše má ako jediné psie plemeno na svete kľúčne kosti, takže dokáže rozpažiť predné labky. Vie tiež úplne uzavrieť ušné laloky a zrolovať uši. 

Alky sú dnes už chráneným druhom vodného vtáctva, ale lundehundom schopnosti získané pri ich love zostali. „Je to veľmi vzácne plemeno. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia ich na svete bolo asi šesťdesiat. Momentálne sa počet odhaduje na dvetisíc kusov,“ uviedol kynológ Šiška, ktorý sa stará o psov - záchranárov. Doma má ešte dve sučky labradorského retrievera a sučku boserona. Frido podľa neho do svorky dobre zapadol a pomaly sa učí. Zatiaľ je však veľmi hravý a najmä neskutočne pahltný.

Šesť prstov na Fridových labkách z neho robí obratného skalolezca.

Fridov výcvik na ozajstného záchranára potrvá podľa Mateja rok a pol a je pre neho veľkou kynologickou výzvou.

Autor:Jozef Vojčiniak; Foto: autor; Zdroj: Zdroj: www.piestanskydennik.sk, Piešťanský týždeň číslo 6/18

 

banner right