banner top
WM Hunting logo

Slovensko

Header image

Spravodajstvo

Nočný lov diviakov v ČR bude možno dotovaný

Štát možno dá dotáciu poľovníkom na zariadenie pre nočný lov diviakov. Praha 29. januára (ČTK) - Poľovníci v Česku budú možno môcť čerpať dotácie na nákup zariadení umožňujúcich nočné videnie a tým lov zveri v noci. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády umiestneného v elektronickej knižnici pripravovanej legislatívy. Dôvodom jeho zavedenia je potreba zníženia stavov premnoženého diviaka lesného. Na návrh upozornil server Týden.cz. Pripravené nariadenie zároveň počíta s navýšením príspevkov na používanie ekologických a k prírode šetrných technológií pri hospodárení v lese. Zmeny by navýšili výdavky štátneho rozpočtu zhruba o 20 miliónov korún ročne.

Premnožený diviak lesný okrem škôd na poľnohospodárskych plodinách a pozemkoch škodí tiež tým, že loví a žerie drobnú zver, ako sú jarabice, bažanty, zajace či malých srncov.

Poľovníci môžu od minulého leta legálne používať zameriavače uľahčujúce lov zveri v noci. Od 1. júla začala platiť novela, ktorá upravuje podmienky, za ktorých je možné takzvané noktovízory zakúpiť. Stanovuje tiež pravidlá, ako získať od polície povolenie na používanie týchto zariadení.

V Česku v posledných rokoch výrazne ubudla drobná zver, a naopak raticová zver, obzvlášť diviak lesný,  je premnožená. Napríklad počty jarabíc boli v roku 2012 len zhruba polovičné ako v roku 2007, zajacov za rovnaké obdobie ubudlo takmer o pätinu. Medzi hlavné príčiny tohto trendu podľa poľovníkov patria zmeny v krajine, intenzívne poľnohospodárstvo či tlak niektorých zvierat, okrem iného práve diviaka lesného.

Návrh tiež navyšuje sadzby na vypratávania či presúvanie dreva koňom, či vypúšťanie ohrozených druhov, napríklad tetrova hlucháňa do prírody. Predkladaný materiál súvisí s novelou zákona o poľovníctve. Tú vlani v decembri podpísal prezident Miloš Zeman. Dotácie pre poľovníkov vybavujú od januára krajské úrady, kompetencie prevzali od Krajských agentúr pre poľnohospodárstvo a vidiek (KAZV) zriaďovaných ministerstvom poľnohospodárstva. Zmenu kompetencií treba premietnuť do vykonávacieho predpisu, uviedlo ministerstvo poľnohospodárstva v predkladacie správe.

 

banner right