banner top
WM Hunting logo

Slovensko

Header image

Spravodajstvo

Liberecký kraj zaplatí pokutu za škody spôsobené vlkmi

Liberecký kraj zaplatí pokutu za škody spôsobené vlkmi

Liberec 23. februára (ČTK) – Liberecký kraj zaplatí ďalších 25.500 korún chovateľom z Českolipska, ktorým vlani na jeseň roztrhali vlci ovce. Farmár z obce Provodí prišiel na konci septembra o šesť jahniat, druhému zabil vlk v obci Brenné chovného barana. Za posledné štyri roky tak už Liberecký kraj na náhradách za škody spôsobené vlkmi vyplatil 156.000 korún. Novinárov o tom informovala krajský radca pre životné prostredie Jiří Löffelmannom. Žiadne ďalšie škody zatiaľ hlásené nie sú.

Výskyt vlkov v Libereckom kraji bol v roku 2014 potvrdený v CHKO Kokořínsko - Máchov kraj. Od tej doby sa im tam darí a úspešne sa rozmnožujú. Na severe Čiech bol v posledných rokoch výskyt vlkov potvrdený aj vo Šluknovskom výbežku, v Jizerských a Krušných horách. V januári objavili ich stopy aj v Lužických horách. "Pri pravidelnom výbehu na jeden z kopcov Lužických hôr som v snehu objavil nečakané stopy a celé dráhy stôp, ktoré svojím tvarom a správaním zodpovedali vlkovi. O kus ďalej som narazil na ležovisko, kde sa vlci zdržiavali," povedal dobrovoľník vlčích hliadok z Nového Boru Jan Šmíd.

Prínosom vlka v krajine je podľa ochrancov prírody regulácia premnožených zvierat, ako sú diviaky, daniele, jelene a srnce. Vlci dokážu v krátkom čase prekonať stovky kilometrov. Najväčšia divoká populácia je v nemeckej Lužici, kde sa dokázali prispôsobiť a prežívajú aj v pomerne husto osídlenej krajine. Chovatelia oviec ich ale nevidia radi. Rekordnú škodu spôsobili vlci vlani chovateľom z Jindřichovíc pod Smrkem na Libereckom kraji, keď na oplotenej pastvine zabili barana, štyri ovce a 32 jahniat. Liberecký kraj za zvieratá na odškodnom vyplatil 73.600 korún.

"Škodu spôsobenú vlkom dravým zaplatí Liberecký kraj, čiastku pre náhradu škody ale poskytuje kraju ministerstvo financií," doplnil Löffelmannom. Podľa zákona majú chovatelia nárok na náhradu škody spôsobenú nielen vlkom, ale aj bobrom európskym, vydrou riečnou, medveďom hnedým, rysom ostrovidom a losom európskym. Väčšina z nich sa ale v Libereckom kraji nevyskytuje. Od roku 2000 kraj vyplatil na náhradách zhruba dva milióny korún, najviac za škody spôsobené kormoránmi rybárom. Dohromady to bolo 1,8 milióna korún. Od roku 2013 však už kormorány medzi zvieratá, za ktoré sa náhrady vyplácajú, nepatrí.

Ilustračné foto zdroj: pixabay.com/Wikilmages/CC0 Public Domain

 

banner right