banner top
WM Hunting logo

Slovensko

Header image

Spravodajstvo

Česi chcú chrániť divokú prírodu a rozšíriť ju

Česi chcú chrániť divokú prírodu a rozšíriť ju

Praha 5. augusta (ČTK) - Viac ako dve tretiny Čechov súhlasí s tým, že by sa mala chrániť divoká príroda v Česku. Väčšina opýtaných ale pre jej ochranu za posledný rok nič neurobila. Vyplýva to z prieskumu sociológov z Masarykovej univerzity. Prieskum tiež ukázal, že si Česi želajú viac divočiny, než jej v krajine je.

Ekológovia odhadujú, že oblastí ponechaných prirodzenému vývoju a bez zásahov človeka je 0,3 percenta rozlohy krajiny. Respondenti v prieskume ich rozlohu odhadovali až na desať percent a chceli by ju rozšíriť o ďalšie tri percentá. S rozširovaním územia s divočinou súhlasilo zhruba 44 percent ľudí, proti bolo 19 percent.

Výskum brnenských akademikov ako prvý podrobne skúmal vzťah Čechov k divokej prírode. Podľa ekopsychológa Jana Krajhanzla výsledky ukazujú, že rozširovanie divočiny má v Česku širokú podporu. "Česi považujú divokú prírodu za hodnotu, ktorú stojí zato chrániť. Väčšinovú podporu majú ako divoké zvieratá, tak aj rozširovanie divokej prírody," uviedol.

Za divočinu odborníci považujú tie územia, ktoré sú bez zásahové a kde sa môžu aj vyskytovať veľké šelmy. Ide o prvé zóny národných parkov, nezalesnené  vyššie polohy Krkonôš, prírodné rezervácie väčšieho stupňa ochrany, ako napríklad Boubínsky prales, sútok Dyje alebo časti Beskýd.

O tom, či a ako divočinu rozširovať, sa vedú diskusie medzi záujmovými skupinami, často v súvislosti s Národným parkom Šumava a rozšírením nových chránených území. Oslovení v prieskume odpovedali, že celospoločenské záujmy v ochrane prírody majú mať prednosť pred lokálnymi.

Výrazná väčšina českej verejnosti podľa sociológa Tomáša Chabadu podporuje všetky divoké zvieratá. V prieskume sa respondenti vyjadrovali k rysom, divokým koňom, zubrom, vlkom, líškam, medveďom a bobrom. Najpopulárnejší je rys, nasledujú divé kone a zubry. V menšej obľube, okolo 23 percent, sú medvede a bobry, napriek tomu výskyt bobrov v českej prírode podporuje 53,7 percent a medveďov až 57 percent ľudí.

Viac ako štvrtina ľudí v Česku vyráža do divočiny niekoľkokrát do roka, takmer polovica ľudí ju nenavštevuje vôbec. Respondenti sa ale nezhodli v tom, či sa stav divokej prírody zlepšuje alebo zhoršuje.

Sociológovia sa pýtali reprezentatívnej vzorky 2023 ľudí po celej republike. Podobný prieskum sa uskutočnil aj vlani v Nemecku. Podľa štúdie Spolkového úradu pre ochranu prírody je pre dve tretiny Nemcov príroda bez ľudských zásahov príjemnejšie ako upravená krajina.

Ilustračné foto zdroj: supa

 

banner right