banner top
WM Hunting logo

Slovensko

Header image

Etika a história poľovania

Posledného vlka v Čechách zastrelili v roku 1874

Posledného vlka v Čechách zastrelili v roku 1874

Zámok Ohrada sa môže pýšiť expozíciou loveckých zbraní nevyčísliteľnej hodnoty. Poľovníkov najviac zaujímajú tie, ktorými boli zastrelení posledný medveď a posledný vlk v Čechách. Unikátna je tiež zbierka atypických zbraní, ktoré boli zabavené pytliakom.

Na zámku Ohrada je vývojovo najstaršou strelnou zbraňou puška s dutnákom kalibru šestnásť milimetrov z roku 1595. Súčasťou expozície je ďalej rad pušiek s kolieskovými zámkami z druhej polovice 17. storočia. Morávkové kresacie jednušky, z ktorých jedna je zdobená piatimi francúzskymi ľaliami s nápisom Ferdinand Morávek v Krumlove, zastúpené sú aj kresacie guľové jednušky, dvojhlavňové brokové kresačky, perkusné guľové jednušky, perkusné brokovnice, perkusné obojetnice, perkusné brokové dvojky, perkusné guľové dvojky, perkusné kozlice brokové, guľové a guľobrokové, perkusné dvojáky a šestáky, nechýbajú ani brokové lefošky. Z novších zbraní si môžeme prehliadnuť drôtenky, na kohútik lankasterky a bezkohutové hamerlesky.

Posledného medveďa skolila perkusná guľovnica

Poľovníkov však najviac zaujíma jednohlavňová perkusná guľovnice s dioprom, z ktorej bol v roku 1856 zastrelený v revíri Želnava na Šumave jeden z posledných medveďov v Čechách. Ďalej dvojhlavová brokovnica ráže 18 s rytinou zajaca, psa a srnca. Tou bol v revíri Lipka pri Vimperka zabitý v roku 1874 poslednej šumavský vlk.

Stála expozícia lesníctva na zámku Ohrada. Foto: Jitka Erbenová (wikipedia)

Pytliaci používali jednohlavňové brokovnice

Unikátna je tiež zbierka 22 atypických zbraní vyrobených podomácky, ktoré po dlhé roky zabavoval lesný personál pytliakom. Spravidla ide o jednohlavňové brokovnice - zadovky, ukryté vo vychádzkových paliciach. K vystaveným skvostom patria aj terčovnica a vetrovka.

Na zámku súťažia vo vábení jeleňov

Ďalšie priestory ohradského zámku zaberá drevárska expozícia, ukážka z histórie hospodárskej úpravy lesov – lesná taxácia a na prízemí rozsiahla expozícia rybárskeho múzea.

 Stála rybárska expozícia na zámku Ohrada. Foto: Jitka Erbenová (wikipedia)

Zámok Ohrada je každoročne v júni miestom konania Národných poľovníckych slávností, akejsi českej obdoby svätoantonských Dní svätého Huberta. Sú na nich vyznamenané najvýraznejšie osobnosti českého poľovníctva a udeľované Umelecké ceny Českomoravskej poľovníckej jednoty. Taktiež sa tu konajú prestížne súťaže vo vábení jeleňov. Kongresové priestory zámku slúžia na organizovanie seminárov, prednášok a konferencií, aktuálne sa tu začiatkom novembra konala medzinárodná konferencia Odbory a bažantnice v kultúrnej histórii.

 

19.06.2015
PhDr. Oldřich Koudelka
Späť
banner right