banner top
WM Hunting logo

Slovensko

Header image

Etika a história poľovania

Lov v zaprášených policiach antikvariátov, časť 2

Lov v zaprášených policiach antikvariátov, časť 2

V prvej časti sme sa pozreli na históriu poľovníckej literatúry u nás a v Čechách a predstavili sme si rozsiahlu knižnú publikáciu obsahujúcu portréty mnohých významných poľovníckych osobností. V druhej časti sa zamyslíme, prečo je dnešné zberateľstvo komplikované a ako na túto situáciu vplýva knižný trh. 

Ťažké časy pre lovcov kníh 

Starých a starších kníh s uvedenou tématikou v antikvariátoch rozhodne nepribúda, skôr naopak. Avšak ich lovcov je stále viac a viac.

Záujemcovia o tieto tituly sa viacmenej delia na tri hlavné skupiny:

  1. buď sa pokúšajú získať zbierku najstaršej literatúry v českom, resp. slovenskom jazyku,
  2. alebo chcú mať čo najviac kníh o jednotlivých druhoch zvierat, od jednotlivého autora, o loveckých zbraniach, učebníc a skrípt, obrazových kníh a podobne.Niektorí zhromažďujú všetky vydania určitej knihy. Obzvlášť hodnotné sú tituly s podpisom autora, alebo dokonca s venovaním konkrétnej osobe.
  3. V tej tretej, najmenej početnej, sú nakoniec tí, ktorí knihy zháňajú z ekonomických dôvodov v nádeji, že vďaka nim časom zarobia. 

Kedysi, a nie je to ešte tak dávno, sa hovorievalo, že zberateľom lesníckej a poľovníckej literatúry, ale tiež časopisov, je každý lesník alebo poľovník, že je to akási forma poľovníckeho fetišizmu. Bohužiaľ, s rastúcimi cenami starých i nových kníh sa tento trend výrazne zmenil a kupujúcich, zámerne neuvádzame čitateľov, ubúda. Podpisuje sa pod to rast cien polygrafických služieb a vydávanie kníh je poznamenané nedobrou filozofiou knižného trhu, kedy o komerčnom kontakte so zákazníkom, teda čitateľom, nerozhoduje autor: najviac peňazí dostanú distribútori (dosadiť si môžete aj antikvariátnika), niečo musí zarobiť nakladateľ a na autora zostane vreckové... niekedy.

Ceny požadované za knihu sa veľmi odlišujú. Súkromní predajcovia väčšinou žiadajú viac, než napríklad v antikvariáte. Vedia, že zberateľ je ochotný zaplatiť vysokú cenu za hľadaný titul, na ktorom mu záleží. Tiež u antikvariátneho predaja, najmä vo väčších mestách a turisticky exponovaných lokalitách, sú ceny vysoké, snáď aj predimenzované. 

Keď nadšenie a vytrvalosť prekonajú všetky prekážky...

Sieť antikvariátov v našich republikách je pomerne veľká, ale chýba nám taký, ktorý by bol špecializovaný na tento druh literatúry, prípadne v spojení s lesníctvom a príbuznými obormi. Svojho času sa objavil akýsi pokus o vznik podobného zariadenia na Olomoucku, avšak k zavŕšeniu tohto plánovaného projektu nedošlo. Pravdepodobne to až tak neohrozuje záujem o tento druh zberateľstva, nakoľko bibliofili sa medzi sebou často veľmi dobre poznajú, prípadne majú kontakty na ďalších. Informácie o hľadaných knihách je možné získať na antikvariátnych veľtrhoch, v inzerátoch a samozrejme na internete. Dalo by sa dokonca predpokladať, že keby hocikto zo záujemcov o staré lesnícke a poľovnícke knihy dostal všetko „naservírované na zlatom podnose“, stratil by jeho lov starých kníh svoje nesporné kúzlo. 

O skutočných zberateľoch uvedeného typu kníh, ktorých napriek všetkým prekážkam a ekonomickej náročnosti našťastie neubúda, sa dá bez zveličenia povedať jedno: kniha pre nich nie je obyčajným tovarom, ale považujú ju za súčasť nášho kultúrneho dedičstva, a podľa toho s ňou aj zaobchádzajú. Nemusí ísť len o knihy Rozmarove, Vrbove, Komárkove, Tomečkove, Žalmanove, Moricove, Hášove, Hellove a iných, ale aj knihy, ktoré sú ešte len v detskom veku, avšak raz tiež zostarnú. Bohatá lesnícka a poľovnícka knižnica tak môže v budúcnosti osloviť naše deti, vnukov a pravnukov či ich kamarátov, ktorí sa možno vydajú v našich šľapajach.

Ilustračná fotografia zdroj: pixabay.com

06.11.2015
PhDr. Oldřich Koudelka
Späť
banner right