banner top
WM Hunting logo

Slovensko

Header image

Etika a história poľovania

Dvadsaťšestorák bol najsilnejší jeleň na svete

Dvadsaťšestorák bol najsilnejší jeleň na svete

Prinášame pokračovanie rozprávania o poľovníckom zámku Ohrada. V dnešnej časti sa zameráme na expozície, ktoré sa nachádzajú poľovníckom zámku Ohrada. Návštevníkov určite upútajú jelenie trofeje, z ktorých vyčnieva dvadsaťšestorák ulovený v roku 1730, a, samozrejme, expozícia viac ako 90 poľovných zbraní zhotovených najmä českými puškármi.

Návštevníka hlavnej hodovej sály bezpodmienečne  upúta pôvodný nábytok, ktorý začiatkom devätnásteho storočia zhotovil invalidný poľovník Jan Klenovic, ktorý mimochodom utrpel zranenie pri strete s pytliakmi.

Nábytok z parohov  vyrábal 36 rokov

Nábytok zhotovil z jeleních a danielích parohov a je zdobený bohatými rezbami poľovníckych  výjavov, pre ktoré ako predlohy použil Ridingerove rytiny. Na origináloch rytín, ktorých súbor patrí medzi najcennejšie zbierky múzea, Ridinger veľmi citlivo zobrazil celý priebeh parfórzneho honu na jelene. Klenovic pracoval  na výrobe parohového nábytku  celých tridsaťšesť rokov. Pozornosti samozrejme neunikne ani prekrásny kruhový koberec, na ktorom je nábytok umiestnený a je zložený zo štyridsiatich ôsmich líščích kožušín.

 Poľovnícky zámok Ohrada, Hodová sála, Foto: Jana Schlitzová (kamsevydat.cz)

 Poľovnícky zámok Ohrada, Hodová sála, Foto: Jitka Erbenová (wikipedia)

Jelení rekordmani so zlatými medailami

V hlavnej zámockej sále je expozícia skladajúca sa z osemdesiat jeleních trofejí, z ktorých väčšina má podľa medzinárodného hodnotenia metódou CIC hodnotu dnešnej zlatej medaily. Medzi nimi dominuje mohutný dvadstaťšestorák, ulovený v roku 1730 v Kleti, ktorý bol s hodnotou 249,60 CIC bodov dlho najsilnejším jeleňom na svete. Vedľa tohto rekordmana je v hlavnej sále vystavená ešte trofej šestnástoráka. Troje má nižšie ohodnotenie  - 246,71 CIC bodov, ale je súmernejšia a má oveľa ušľachtilejšiu architektonickú stavbu parohov. Táto trofej pochádza z rovnakého revíru.

 Trofejný jeleň, Foto:Jitka Erbenová (wikipedia) 

Poľovné zbrane pútajú pozornosť

Mimoriadny záujem všetkých návštevníkov Ohrady sa sústreďuje na expozíciu poľovných zbraní, ktorá je tiež umiestnená v hlavnej sále. V dvadsiatich presklených vitrínach a jednej intarzovanej skrini je vystavených viac ako deväťdesiat zbraní, dokumentujúcich majstrovskú zručnosť predovšetkým českých puškárov Ferdinanda Morávka a Vincenta Lebedu. Okrem zbraní z dielne českokrumlovského puškára Morávka boli do zbierky zaradené aj exempláre vyrobené Jánom Haberdou z Hlubokej nad Vltavou, Karlom Heberdou z Českého Krumlova, Jánom Hronkom zo Strakoníc a Františkom Ludykarem z Třeboně. Expozícia však nie je zameraná len na zručnosť a umenie puškárov, ale zároveň pútavo dokumentuje vývoj poľovných  zbraní.

V poslednej piatej časti nahliadneme do expozície loveckých zbraní, v ktorej nechýbajú ani atypické zbrane vyrobené podomácky.

 

03.06.2015
PhDr. Oldřich Koudelka
Späť
banner right