banner top
WM Hunting logo

Slovensko

Header image

Kynológ radí

Lundehund - neobyčajný pes II. - výcvik a starostlivosť

Lundehund - neobyčajný pes II. - výcvik a starostlivosť

Lundehundi sú inteligentní a pomerne ľahko a rýchlo sa učia.  Sú poslušní, aj keď niekedy skúšajú vašu trpezlivosť svojou miernou tvrdohlavosťou, ako napokon väčšina psov patriacich k primitívnym plemenám. Pri výcviku sa s nimi však musí zaobchádzať obozretne. Fyzickým trestaním, kričaním a hrubým zaobchádzaním dosiahneme len toho, že pes k nám stratí dôveru, bude sa nás báť, utekať pred nami a bude to trvať  veľmi dlho, než nám lundík bude opäť veriť. Títo psi sú veľmi citliví a môžu podliehať stresom, ale ak sa k nim správame láskavo, výcvik berieme skôr ako hru a sme dostatočne trpezliví a ohľaduplní, ale zároveň dôslední, budeme mať veselého psíka, ktorý sa naučí takmer čokoľvek a  s radosťou nám to bude predvádzať. Pre svoju mrštnosť a ohybnosť sa hodí aj pre výcvik agility, flyballu a iných psích aktivít. Ani vo výstavných kruhoch si nevedú zle, predvádza sa pekne a ľahko, ale musíme mať stále na pamäti, že všetko čo s lundehundom robíme, musí hlavne chcieť on sám, ak ho budeme k niečomu nútiť, nič nedosiahneme. Starostlivosť o srsť nie je nijako náročná, stačí ju poriadne vyčesať v dobe pĺznutia, ktoré je tiež na rozdiel od väčšiny ostatných plemien vcelku mierne a príjemné, výmena srsti prebehne v priebehu niekoľkých dní. Pokiaľ sa nám psík práve nenavonia nejakým tým obľúbeným psím " parfumom " stačí lundehunda  kúpať dvakrát do roka. Jeho srsť sa zdá byť odolná voči špine a zápachu. Ak  ideme  na výstavu a náš chlpáč nie je úplne žiarivo čistý, stačí umyť iba biele časti psieho kožúška. Chovatelia o svojich lundehundoch tvrdia, že sú ohybní a čistotní ako mačky, chytrí ako líšky a prírodní ako vlci.

Lundehundi majú celkom zaujímavú a smiešnu reč tela. Pri prechádzke často vyskakujú, aby sa ňufákom dotkli končekov vašich prstov alebo vás svojim studeným ňufáčikom šťuchnú do lýtka, len aby vám povedali: "ahoj, ja som tu!" Keď túžia po pomaznaní, začnú sa okolo vás plaziť, otierať sa o nohy ako mačka,  alebo sa o vás oprú a labkami prosia o pozornosť. Naozajstná zábava je pozorovať lundíka pri hre. Hračku, alebo niečo na zub, naháňajú prednými nohami a vyhadzujú ich do vzduchu rovnako ako keď mačka alebo líška chytá myš. Mimochodom nebuďte prekvapení, keď bude vášmu lundíkovi trčať niečo z papuľky, čo pripomína myší chvostík. Ona to naozaj bude asi myška, ale povel " pusť " dávajte len niekde vonku, lebo myška bude s najväčšou pravdepodobnosťou ešte živá. Ďalšou vášňou sú pre lundehundy vtáky. Radi ich naháňajú a je celkom zábavné pozorovať, ako si kŕdeľ vrabcov niekde na poli robí z vášho lundehunda  srandu.  Pri klietke s kanárikom si užije tiež  dosť zábavy.

Jednou zo zvláštností, ktorá toto plemeno charakterizuje, je schopnosť  " zatvárania uší ". Lundehundi sú schopní zavrieť vonkajšie zvukovody tak, aby sa im dovnútra ucha nedostávala voda a špina a pri tom sú stále schopní veľmi dobre počuť. Niektorí chovatelia tvrdia, že si lundíci zatvoria uši, keď nechcú niečo počuť, keď ich pán hreší, alebo dáva povel, ktorý sa im práve  nehodí. Či je toto tvrdenie opodstatnené nechám už len na vás. 

Lundehund patrí medzi jedno z najvzácnejších psích plemien na svete nielen kvôli malému počtu jedincov, ale hlavne vzhľadom k charakteristikám, ktoré sa u tohto plemena vyskytujú. Sú to zvláštnosti, ktoré u iných psov nenájdeme. Každý lundehund musí mať minimálne šesť prstov na každej labe. Avšak nejde o vlčie pazúriky, ale o plnohodnotné prsty, to znamená, že musia mať kostný podklad s plne funkčnými flexormi a extensormi. Na hrudných končatinách má piaty prst tri články a šiesty dva články a labka musí mať osem vankúšikov.Päť z týchto šiestich prstov hrudných končatín by sa mali dotýkať zeme.

      

Panvové končatiny spočívajú na štyroch prstoch. Labky majú sedem vankúšikov z ktorých najdôležitejší je prostredný, ktorý je najväčší a musí byť spojený s vankúšikmi dvoch vnútorných prstov (0. a 1.).
Ďalšou charakteristikou lundíkov je vysoká pohyblivosť ramenného kĺbu, ktorý umožní psovi " rozpažit ". Voľnejšie ramenné kĺby ovplyvňujú spôsob pohybu. Vyzerá to ako by pes " pádloval ", hrudné končatiny vytvárajú rotačný pohyb smerom von.
Ďalším typickým znakom je až hrôzostrašne vyzerajúca ohybnosť krku. Pes môže zvrátiť hlavu takmer až na chrbát. Tejto flexibility psy často využívajú aj pri odpočinku, keď vám leží lundík na kolenách, rád sa rozvalí na chrbát, obnaží bruško a hlavu proste zakloní a zvesí  dole. 

Autor: MVDr. Renata Kosinová

http://www.lundehund.estranky.cz/clanky/neobycejny-pes.html

banner right