banner top
WM Hunting logo

Slovensko

Header image

Spravodajstvo

Po desiatich rokoch vychovali ohrozené kane v jednej lokalite 11 mláďat

Po desiatich rokoch vychovali ohrozené kane v jednej lokalite 11 mláďat

Bratislava 24. augusta (TASR) – V jednej lokalite pri Chtelnici v okrese Piešťany vychovali ohrozené kane popolavé až 11 mláďat. Informovala o tom organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Podľa nej ide o najväčší počet hniezdiacich párov v jednej lokalite od roku 2006.

Pre ochranu kaní popolavých je dôležité i včasné dohľadanie ich hniezda. V tomto prípade boli zamerané vďaka trnavským ornitológom a pracovníkom Štátnej ochrany prírody, priblížil Michal Noga z ochranárskej organizácie. V pšeničnom láne mali dravce mali v tejto lokalite štyri hniezda.

V čase nálezu sa mláďatá práve liahli. Všetkým sa podarilo v polovici augusta vyletieť z hniezda vďaka ústretovosti predstaviteľov tamojšieho poľnohospodárskeho družstva, ktorí s ornitológmi konzultovali činnosti, ktoré by mohli mláďatá ohroziť, priblížil Noga.

"Najväčšou pomocou bolo ponechanie nepokosenej plochy obilia okolo každého dohľadaného hniezda. Kane tak nerušene vo výchove mláďat pokračovali a pár dní po nedávnom dosiahnutí letuschopnosti i najmladšieho z nich mohli kombajny obilie pokosiť i tu," objasnil ornitológ.

Ilustračné foto: Kaňa popolavá na hniezde. Zdroj: publikácia SOKOLIARSTVO – 2. diel: Naše dravce a sovy, autor: Tomáš Krivjanský

 

banner right